Aliexpress’te bir sipariş nasıl iptal edilir

AliExpress’te siparişi iptal etmek, çeşitli nedenlerle gerekebilecek bir süreçtir, hatta başlangıçta dikkatlice düşünülmüş ve tartılmış bir alışveriş olsa bile. Sipariş, yalnızca alıcı veya platform yönetimi tarafından iptal edilebilir; örneğin, işlemin taraflarından birinin eylemlerinin meşruiyeti ve yasallığı konusunda şüpheleri varsa. Bu makalede, 2024 yılında AliExpress’te nasıl sipariş iptali yapılacağını anlatacağız.

Подробная инструкция как отменить заказ на АлиЭкспресс

AliExpress’te Sipariş İptali Nedenleri

  1. Alıcı, genel olarak bir ürünü satın almaktan veya belirli bir satıcıdan satın almaktan vazgeçer;
  2. Paket uzun süre gelmez veya hiç takip edilmez ve alıcının koruma süresi sona ermek üzeredir;
  3. Ürün, ürün sayfasındaki açıklamayla uyuşmaz veya tamamen farklı bir şey gönderilir. Örneğin, önemli özelliklerin eksikliği veya ürünün eksik teslim edilmesi ile ilgili olabilir;
  4. Sipariş verirken alıcı tarafından adres veya ürün konfigürasyonunda bir hata yapılmış olabilir;
  5. Satın alma işlemi yanlışlıkla iptal edilebilir.

Öncelikle AliExpress’teki sipariş durumunuzu kontrol edin. Henüz işleme alınmamışsa, sorunsuz bir şekilde iptal edebilirsiniz. Ancak durum “Gönderi Bekleniyor”, “Gönderildi”, “Yolda”, “Teslimatta” veya “Teslim Edildi” olarak değiştiyse, siparişi iptal etmek o kadar da kolay olmayabilir.

Ödenmemiş Siparişin İptali

“Sipariş Ver” butonuna tıkladıktan sonra pencereyi kapatıp ödemeyi tamamlamadıysanız, “Ödenmemiş” alt bölümünde “Emirler” bölümünde aktif bir sipariş görünecektir.

İptal etmek için, “Sipariş Detayları” üzerinden sipariş sayfasına gidin.

“Siparişi İptal Et” butonuna tıklayın. İptal sebebini listeden seçin ve satın almanız hemen iptal edilecektir.

Ödenmiş Siparişin İptali

Aynı algoritma, ödenmiş ancak henüz gönderilmemiş siparişler için de geçerlidir. AliExpress, iptal edilen alışveriş için ödemenin 3-20 gün içinde iade edileceğini belirtir, ancak bu aşamada birkaç dakika içinde de iade edilebilir. İade yöntemi olarak AliExpress hesabınıza anında bonus almayı da seçebilirsiniz.

Gönderildikten Sonra Sipariş İptali

Siparişiniz yoldaysa, satıcıyla iletişime geçmeli ve satın alma işlemini iptal etmek istediğinizi bildirmelisiniz. Bunun için sipariş sayfanıza gidin, “Satıcıya Yaz” butonuna basın. Paket gönderimini iptal etmek istediğinizi belirten bir mesaj gönderin. Satıcı genellikle 24-48 saat içinde yanıt verir.

Elbette, uygun satıcılardan alışveriş yaparak iptali daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunu yapmanıza yardımcı olacak AliHlelper, “Satıcı Değerlendirmesi” özelliği sayesinde bu bir tarayıcı eklentisidir.

Satıcı, satın alma işlemini iptal etmek istediğinizi belirten mesajınızı aldığında size birkaç seçenek sunabilir: siparişi iptal edip tam para iadesi almak, satın almayı iptal edip kısmi iade almak veya siparişi yerine getirmeye devam etmek. Satıcı, ödenmiş siparişi iptal edip size parayı iade etmeyi kabul ederse, iptal talebini göndermelidir. Bu durumda, başarılı iptal hakkında bir e-posta bildirimi alacaksınız. Ve satın alma sırasında kullandığınız kredi kartınıza veya başka bir ödeme yöntemine para iadesi yapılacaktır. Gönderilen siparişin iptal edildiğini ve paranın kartınıza iade edildiğini bildiren bir bildirim aldıysanız, para iadesi sürecini takip edin.

Mobil Uygulamada Sipariş İptali

Web sitesinde olduğu gibi, ürün henüz gönderilmediyse, mobil uygulama üzerinden anlaşmazlık açmadan siparişi iptal edebilirsiniz.

Bunu yapmak için, “Profil” bölümüne ve ardından “Siparişler”e gidin ve ilgili siparişi seçin. Açılan sayfada “Siparişi İptal Et” butonuna basın.

Sipariş İptal Edildi. Para Ne Zaman İade Edilir?

Genellikle süreç, bankanıza ve ödeme yönteminize bağlı olarak 3 ila 20 gün sürebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

AliExpress’te Neden “Siparişi İptal Et” Butonu Yok?

“Siparişi İptal Et” butonuna basarak siparişi iptal etmek, paket henüz gönderilmemişse mümkündür. Bundan sonra buton kaybolur ve satın almayı iptal etmek için yalnızca satıcıyla iletişime geçebilir veya anlaşmazlık açabilirsiniz.

Satıcı Para İadesi Yapmayı Reddederse Ne Yapmalıyım?

Satıcı mesajlarınıza yanıt vermiyor veya siparişi iptal etmeyi reddediyorsa, AliExpress müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz. Bunun için sipariş sayfanıza gidin, “Anlaşmazlık Aç” butonuna basın ve talimatları izleyin. Bu durumda, satıcının yükümlülüklerini yerine getirmediğine dair kanıt sağlamanız gerekebilir. Gönderimden sonra iptalin AliExpress tarafından cezai yaptırımlara yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

Yanlışlıkla AliExpress’te siparişi iptal Ettim. Ne Yapmalıyım?

Yanlışlıkla siparişi iptal etmek, yalnızca henüz gönderilmemişse mümkündür. Tüm iptal edilen siparişler, ilgili bölümde “Arşiv” alt bölümünde bulunur. Yeniden gerekli şeyleri sipariş edin.

AliExpress’te İptal Edilen Ama Yine de Gelen Siparişi Geri Göndermeli Miyim?

AliExpress’teki bir anlaşmazlığın çözümü sonucu ürün için para iadeniz yapıldıysa ancak sonrasında ürün yine de size ulaştıysa, satıcıya geri göndermek veya tekrar ödemek zorunda değilsiniz. Satıcının taleplerine bakılmaksızın.

Yukarıda açıklanan adımlardan da görülebileceği gibi, AliExpress’te siparişi iptal etmek teknik olarak karmaşık bir süreç değildir, eğer hızlı ve doğru şekilde hareket ederseniz. Ancak, sabır ve AliExpress mağazası veya temsilcileriyle iletişim gerektirebilir. Paketin durumunu takip etmek ve anlaşmazlıkları önlemek için satıcının ile zamanında iletişim kurmak önemlidir. Ve paranızı geri aldığınızdan emin olmalısınız. Şimdi, AliExpress’te sipariş iptali işleminin nasıl çalıştığını ve paranızın size ne zaman iade edileceğini biliyorsunuz.

Maria Kolman
10 yıllık deneyime sahip internet pazarlamacısı ve yazar. 2015'ten bu yana düzenli AliExpress alıcısıyım, 350'den fazla sipariş verdim ve satıcılarla 23 anlaşmazlık kazandım. Çin pazar yerindeki alışveriş ve satış nüanslarını inceliyorum, elde ettiğim bilgileri ve güncel haberleri paylaşıyorum. AliExpress alıcılarının avantajlı teklifler bulmasına ve anlaşmazlıkları kazanmasına yardımcı oluyorum. Yorumlardaki soruları yanıtlıyorum.
Abone Olun
Bildir
guest
0 yorumlar
Inline Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle

Etiketler:

Başlıklar: AliExpress'te alışveriş hakkında, AliHelper Rehber - AliExpress'te alışveriş hakkında blog
Kopyalandı!